Založ si blog

Ešte sú aj normálni lekári

Mnohokrát som v poslednej dobe počula či čítala, že vraj ambulantní lekári ordinujú len cez telefon, že pacienti ktorí nemajú koronavírus nie sú ošetrení, že sa odkladajú operácie a že kvôli tomu ľudia aj umierajú. Netvrdím že to tak nie, našťastie s tým nemám skúsenosť. Ale ja by som dnes chcela opísať svoju vlastnú skúsenosť a to pozitívnu.

Asi pred týždňom som sa nadránom zobudila na nejaký hluk, ktorý nie a nie prestať. Znelo to ako také monotonne hučanie, ako keď vám pod oknami beží naštartovaný motor auta. Išla som sa teda z okna pozrieť, kto ruší nočný kľud. Ale nič som nezistila. Keďže to ani do rána neprestalo, išla som sa spýtať susedov, či ten zvuk nepochádza od nich, či náhodou nemajú zapnutý nejaký elektrický prístroj ktorý by mohol vydávať podobný zvuk, aj keď som si nevedela predstaviť čo by to mohlo byť. Samozrejme nikde sa nič nedialo, no ja som ešte stále nemala žiadne podozrenie, pretože nikdy predtým som nič podobné nezažila. Až neskôr v ten deň, keď som išla navštíviť svojho syna a sadli sme si v obývačke kde bolo úplné ticho, lebo nebola pustená ani hudba či televízor. Vtedy som to počula znova a vtedy mi to došlo. Teda že to mne hučí v ušiach. Možno si poviete že to je maličkosť, lebo to nie je vážna choroba, ani to nebolí, ale je to poriadne nepríjemné.

Tak som s tým žila nepretržite pár dní, až som mala pocit že sa z toho zbláznim a tak som sa to rozhodla riešiť. Prvý, na koho som sa obrátila bol môj dlhoročný akupunkturista / mimochodom vyštudovaný lekár / ktorý mi vždy všetky doterajšie zdravotné problémy vyriešil. Ibaže som sa dozvedela, že odkedy k nám zavítala korona, on nepracuje, lebo sa korony bojí. Nuž, na to môže mať každý svoj názor. Môj názor je, že ak lekár nelieči svojich pacientov, lebo sa bojí chorôb, mal by zmeniť povolanie.

Zavolala som teda svojej obvodnej lekárke, či pracuje a či môžem prísť. Nič sa nepýtala, len povedala, že samozrejme môžem. Prišla som, v čakárni nebol nikto. Podotýkam, že táto pani doktorka ordinuje v Ba Staré mesto, kde je zrejme najvyšší počet dôchodcov. Súdiac podľa toho koľko ich bolo v čakárni v minulosti. Pritom stačili dvaja pred vami a už ste čakali hodinu, lebo ako sama doktorka hovorila, väčšinou ani neboli chorí, len boli osamelí a chodili sa“ vykecávať “ resp. sťažovali si dokola na to isté, že nemôžu spať, nechutí im jesť, alebo nemôžu na toaletu. A ona ich počúvala, lebo je slušná a nemala to srdce ich poslať preč, hoci vedela že má plnú čakáreň ľudí.

Tak som zaklopala a pýtam sa, kde má pacientov. Ona nato, že sa všetci zázračne uzdravili. A potom dodala že samozrejme žartuje, no teraz nemá veľa pacientov, lebo sa boja chodiť von a ordinuje hlavne telefonicky, ale nie preto že ona nechce pacientov, ale pacienti nechcú prísť. Tak im väčšinou iba predpisuje lieky elektronicky.

Keď som jej povedala o mojom probléme, ako prvé prišlo na rad meranie tlaku, ktorý bol v poriadku. Vypísala mi teda papier na EKG a do ORL ambulancie do najbližšej polikliniky. Ale či tam ordinujú, mi nevedela povedať. V poliklinike kde sa to inokedy hemží ľuďmi, som stretla ozaj len pár pacientov. Vďaka tomu som všetko vybavila expresne rýchlo, bez čakania, pritom všetci lekári, ktorých som potrebovala, ordinovali. Ako prvé som vybavila EKG, ktoré vraj bolo ukážkové. Dokonca som mala pocit že sa pán doktor so sestričkou potešili keď som prišla, aspoň mali čo robiť.

V ORL ambulancii sedel mladý, veľmi slušný a milý lekár. Dokonca sa ma spýtal : Tak mladá pani, ako sa máte ? Hovorím mu, že aj lepšie bolo, keď už som musela prísť k nám. Po tom, ako si prečítal papier od obvodnej a vypočul si ma, vyšetril mi uši, s vážnou tvárou povedal : Uši vyzerajú byť v poriadku, ale pošlem vás na operáciu. Keď som sa na neho s hrôzou pozrela, tak sa začal smiať a povedal, aby som sa nebála, veď on iba žartuje. Uľavilo sa mi a dobre mi to padlo, lebo vždy som radšej keď je lekár komunikatívny a ľudský, ako keď je arogantný a neprístupný. No a keď sa vie ešte aj zasmiať a zažartovať, tak to je pre mňa liek na dušu. Najmä v dnešnej dobe, keď sa ľudia už zabúdajú aj smiať.

Ale čo sa týka mojich uší. Keď zistil, že tlak a EKG sú v poriadku, tak ma trochu vyspovedal, lebo podľa neho ďalšie menej závažné príčiny môjho problému môžu byť stres, nespavosť, alebo problém s krčnou chrbticou. Tak ho zaujímalo, aké mám povolanie a keď som povedala aké, ako aj to, že s krčnou chrbticou mávam problémy, tak sa pri mojom povolaní ani nečudoval, keďže pritom samozrejme krčná chrbtica najviac trpí. Navyše hneď ako zistil moje povolanie, bolo mu jasné aj to, že musím trpieť stresom a následnou nespavosťou, keďže vďaka opatreniam vlády nemôžem pracovať. Z čoho vyplývajú existenčné problémy, obavy z budúcnosti, neistota, čiže stresové situácie.

Pán doktor však urobil, čo mohol, aby nič nezanedbal. Poslal ma na RTG krčnej chrbtice, ktorú som vybavila za 5 minút a ktorá následne potvrdila istú deformáciu jedného krčného stavca. Na základe toho mi dal odporúčanie na rehabilitáciu, kde som sa objednala / najbližší termín za 5 dní /. Taktiež mi dal odporúčanie na audiometriu, kde som sa tiež objednala / najbližší termín o 2 dni / A podotýkam, že to všetko som vybavila pod jednou strechou. Nakoniec mi predpísal liek na báze Ginkgo Biloby, ktorý zlepšuje krvný obeh, zabraňuje vzniku krvných zrazenín, rozširuje cievy, čím prispieva k zlepšeniu prekrvenia mozgu, zvyšuje toleranciu mozgového tkaniva voči nedostatku kyslíka a má priaznivý účinok proti depresiám a úzkosti. Každopádne som rada, že mi nepredpísal nejakú chémiu, lebo tomu sa pokiaľ je to možné, snažím vyhýbať. Ak to vraj neprejde ani po rehabilitácii a dobratím liekov, tak mám znova prísť a budeme po príčinách pátrať ďalej.

Takže absolvujem ešte jedno vyšetrenie, ako aj dvojtýždňovú rehabilitáciu, doberiem lieky a potom uvidím, dúfam že sa môj problém vyrieši a nebude to nič neliečiteľné, alebo trvalé.

Na záver moja vďaka patrí všetkým ambulantným, či už obvodným alebo odborným lekárom, ktorí ma neodmietli, ale sa mi dôkladne venovali a neboja sa ordinovať / lebo covid /a venujú sa všetkým ľuďom ktorí ich potrebujú, napriek tomu že nie sú covidoví pacienti.

P.S. Ak by niekto z čitateľov mal niekedy podobné problémy, uvítam v diskusii možnú zistenú príčinu, alebo akúkoľvek radu, čo s tým. Vopred ďakujem.

Zúri vo vláde schizofrénia ?

17.06.2021

Iste si pamätáte ako Matovič pred časom nabádal slovenské ženy aby mali viac detí. Podľa hesla “ Milujte sa a množte sa „. Sulík zasa tvrdí aby deti rodili úspešné ženy. Tak si myslím že by sa mali dohodnúť, lebo takto neviem čo vlastne chcú. Majú rodiť viac úspešné ženy, neúspešné alebo všetky ? Jasné že vlády by chceli zvýšiť populáciu, veď [...]

Pani prezidentka ďakujeme za „náhubkový zákon „

10.06.2021

Tento mnohými veľmi kritizovaný zákon, ktorý pani prezidentka bez váhania podpísala, ma necháva úplne chladnou. Pretože aj keď mnohé moje články vyznievajú kriticky, určite nikoho neurážam, nedehonestujem, neponižujem, ani sa nikomu nevyhrážam a už vôbec nijakej chránenej osobe nespôsobujem psychickú ujmu a nezhoršujem kvalitu jej života. Keď už kritizujem, tak [...]

Pozdravujem pán Andrásy

03.06.2021

Tak som si prečítala odkaz Olivera Andrásyho čo koluje po internete a ostala som v nemom úžase, že jedna ľudská bytosť môže vôbec niečo také vyhlásiť o inej ľudskej bytosti. Tento pán píše, citujem “ Pán premiér, ja by som sa na vašom mieste v tejto situácii venoval prioritne tomu, aby čo najskôr boli zaočkovaní všetci, ktorí sa zaočkovať chcú. Tí čo sa [...]

Matovič

Všetky nitky manipulovania vyšetrovaní vedú k Matovičovi, tvrdí Erik Tomáš

19.06.2021 13:41

Podľa Gyimesiho by prípadné dôkazy o činnosti organizovanej skupiny manipulujúcej vyšetrovania boli posunuté policajnej inšpekcii.

György Gyimesi

Gyimesi Matovičovi odporúča Sputnik: Ak sme oň bojovali, bola by to bodka

19.06.2021 13:17

Ak chceme byť konzistentní v tom, čo hovoríme a v tom, čo robíme, tak by sme mali vydržať až do konca. Preto poslanec Gyimesi odporúča Matovičovi Sputnik.

Čaputová pracovný výjazd Zemplín

Čaputová: Kríza politická a pandemická bola nesmierne zlá kombinácia

19.06.2021 12:14

V nasledujúcom období sa chce prezidentka intenzívnejšie venovať sociálnym témam.

karafa, Yun

Slováka, ktorý s partnerkou vraždil v Kanade, chytili v Budapešti

19.06.2021 11:10

Olivera Karafu a jeho partnerku Yun "Lucy" Lu Liovú prezýva kanadská tlač novodobí Bonnie a Clyde.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 152577x
Priemerná čítanosť článkov: 2879x

Autor blogu

Kategórie